خالقین زبان برنامه نویسی دارت

زبان برنامه نویسی دارت را چه کسانی ساختند؟

زبان برنامه نویسی دارت یک زبان برنامه نویسی برای برنامه نویسی دستگاه‌هایی همچون تلفن‌های هوشمند، تبلت‌ها و لپ‌تاپ‌ها و سرور‌ها هست و در سراسر دنیا طرفدارهای زیادی داره. معمولا اغلب افرادی که قصد دارن آموزش برنامه نویسی دارت رو یاد بگیرن، کنجکاو هستن که بدونن این زبان برنامه نویسی توسط چه کسی یا کسانی به وجود آمده؟

 به همین دلیل ما در ادامه این مطلب قصد داریم تا بنیان گذاران یا همان خالقین زبان برنامه نویسی دارت را به شما معرفی کنیم. البته قبل از آن به طور خلاصه کمی درباره این زبان برنامه نویسی توضیحاتی به شما ارائه می‌دیم. همینطور پیشنهاد میکنم بعد از مطالعه این مقاله، درباره برنامه های نوشته با فلاتر هم مطالعه ایی داشته باشید.

دارت یک زبان برنامه نویسی شی‌ءگرا هست که مبتنی بر کلاس بوده و قابلیت جمع‌آوری زباله با سینتکسی شبیه به زبان برنامه نویسی C رو داره‌. این زبان برای اولین بار در سال ۲۰۱۱ میلادی در کنفرانس Goto دانمارک توسط شرکت گوگل ارائه و سپس ایجاد شد. از آن زمان تا کنون از این زبان برنامه نویسی برای ساخت برنامه‌های کاربردی وب، ساخت اپلیکیشن‌های وب، سرور، دسکتاپ و موبایل استفاده می‌شه.

به طور کلی باید گفت که اگر قصد آموزش زبان برنامه نویسی دارت رو دارین، این زبان سخت نیست و به راحتی می‌تونین اون رو آموزش ببینین. البته این رو باید بدونین که زبان برنامه نویسی به راحتی و به اصطلاح یک شبه ایجاد نشده، بلکه افراد زیادی برای به وجود آمدن آن زحمت کشیدن. لارس بک و کاسپر لاند جزو اصلی‌ترین پایه‌گذاران و خالقین زبان برنامه نویسی دارت محسوب می‌شن اما لازم به ذکر است که افراد دیگری نیز از ابتدا تا الان در تیم توسعه زبان دارت حضور داشتن و باعث پیشرفت این زبان شدن که در ادامه ۷ نفر آن‌ها رو به شما معرفی می‌کنیم.

زبان برنامه نویسی دارت - Gilad Bracha

گیلاد براها یک مهندس مهندس نرم‌افزار است که در تیم زبان برنامه‌نویسی دارت نیز حضور داره. خلق زبان Newspeak، نوشتن مشخصات نسخه‌های دوم و سوم  زبان جاوا و همچنین نوشتن مشخصات ماشین مجازی جاوا نیز از جمله اقداماتی هست که او در کارنامه کاری خودش ثبت کرده. اما نکته‌ای که وجود داره این هست که گیلاد چطور جزو تیم برنامه نویسی دارت قرار گرفته؟

گیلاد بین سال‌های ۱۹۹۴ تا ۱۹۹۷، در شرکت Animorphic Systems  بر روی سیستم توسعه‌یافته Smalltalk کار می‌کرد اما در سال ۱۹۹۷ این شرکت به sun فروخته شد. سپس او  حدود ۱۰ سال در شرکت Sun Microsystems مشغول به کار شد و در آنجا نیز توانست افتخار مهندس ممتاز رو کسب کنه. پس از آن نیز یعنی از سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۰۹ در شرکت Cadence به عنوان مدیر توسعه‌دهنده طراحی و پیاده‌سازی Newspeak مشغول به کار شد. اما فعالیت این شرکت نیز به دلیل کمبود بودجه در سال ۲۰۰۹ نیز پایان یافت.

اما از آنجایی که گیلاد براچا یک مهندس سخت‌کوش و پر‌تلاش هست این اتفاقات منجر به عقب‌نشینی او نشد. بلکه هر شکست یا ناکامی که در کار خود تجربه می‌کرد  مانند پلی به سوی موفقیت بود. به همین منظور پس از تعطیلی شرکت Cadence به گوگل پیوست و با همکاری لارس و چند تن دیگر بر روی یک پروژه جدید یا زبان و پلتفرم جدید برای وب کار کردند و زبان برنامه نویسی دارت را به وجود آوردن.

Lars Bak - زبان برنامه نویسی دارت

لارس یک برنامه نویس دانمارکی است که تا کنون در ایجاد چندین ماشین مجازی و خرق زبان‌های برنامه نویسی محبوبی همچون  مانند Smalltalk ( Strongtalk )، جاوا ( HotSpot )، جاوا اسکریپت ( v8 ) و Dart  مشارکت داشته.

اگر بخواهیم به طور مختصر زندگی حرفه‌ای او را بررسی کنیم باید گفت که باک در دانشگاه آرهوس دانمارک تحصیل کرده و در سال ۱۹۸۸ میلادی مدرک کارشناسی ارشد خودش رو در رشته علوم کامپیوتر دریافت کرده. او در در سال ۱۹۹۱ به گروه Self در آزمایشگاه Sun Microsystems در پالو آلتو ، کالیفرنیا پیوسته و توانسته یک محیط برنامه ندیسی برای self ایجاد کنه‌ و باعث پیشرفت آن شد. سپس در سال ۱۹۹۴ نیز به LongView Technologies LLC پیوست و توانست یک ماشین مجازی با عملکرد عالی برای Smalltalk و Java طراحی و پیاده‌سازی کنه. پس از آن در سال ۱۹۹۷ مدیر مهندسی و سرپرست فنی تیم HotSpot شرکت Sun Microsystems LongView شد.

به طور کلی باک در طول زندگی حرفه‌ای و کاری خود وارد هر شرکت یا مجموعه‌ای شد، به پیشرفت و توسعه آن نیز کمک کرد تا در سال ۲۰۱۱ و پس از کنفرانس Goto در آرهوس دانمارک نیز به تیم دارت پیوست و به توسعه زبان برنامه نویسی دارت نیز کمک کرد‌.

زبان برنامه نویسی دارت - Kasper Lund

کاسپر لوند نیز یک مهندس نرم افزار با‌تجربه ماشین‌های مجازی است که پایان نامه خود را درباره پلتفرم‌های نرم افزاری برای دستگاه‌های متصل به شبکه ارائه داد. او در طول زندگی حرفه‌ای خود توانست در خلق پروژه‌هایی همچون  V8 و Dart در گوگل مشارکت داشته باشه‌.

اگر بخواهیم کمی یوابق کاری و حرفه‌ای او را بررسی کنیم باید گفت که او در سوابق کاری خود فعالیت در شرکت Sun Microsystems رو داره، او در این شرکت بر روی CLDC Hotspot نیز کار می‌کرد و در توسعه و بهینه‌سازی نسخه‌ای از ماشین مجازی جاوا که مناسب تلفن‌های همراه و محیط‌های مشابه است، مشارکت داشته است.

در سال ۲۰۰۲ میلادی کاسپر با مشارکت لارس که در بخش قبلی او رو معرفی کردیم، یک شرکت به نام OOVM تاسیس کردن تا بتونن چالش‌های ایجاد ماشین‌های مجازی که قابلیت جاسازی در زبان‌های شی گرا را دارند بررسی و تحلیل کنن.

پس از آن کاسپر نیز به شرکت گوگل پیوست تا بر روی توسعه زبان برنامه نویسی دارت مشارکت داشته باشه.

زبان برنامه نویسی دارت Bob Nystrom

باب نیستروم نیز یکی از توسعه‌دهندگان و خالقین زبان برنامه نویسی دارت به حساب میاد. باب در واقع یک توسعه دهنده بازی‌های الکترونیکی یا خالق الگوهای برنامه نویسی بازی‌های کامپیوتری است. کتاب راهنمای سبک دارت نیز توسط این فرد نوشته شده و در کتاب خود سعی کرده پیش‌فرض‌ها و توصیه‌هایی که در طول تجربه نوشتن و خواندن کد دارت کسب کرده رو جمع آوری کنه تا کسانی که در حال آموزش زبان برنامه نویسی دارت هستن بتونن از تجارب و توصیه‌های او استفاده کنن.

cover dart 344x408 1

آموزش برنامه نویسی دارت

خالقین زبان برنامه نویسی دارت زبان برنامه نویسی دارت یک زبان برنامه نویسی برای برنامه نویسی دستگ...

مشاهده محصول
زبان برنامه نویسی دارت Vyacheslav Egorov

ویاچسلاو اگوروف نیز از جمله خالقین زبان برنامه نویسه دارته که می‌خواهیم به طور مختصر درباره اون توضیحاتی ارائه بدیم. این فرد در ابتدا بر روی پروژه Excelsior JET کار می‌کرد تا بتونه ماشین مجازی جاوا رو برای پیاده سازی شخص ثالث سازگار کنه. پس از اتمام این پروژه او نیز مانند سایر افرادی که در اینجا به شما معرفی کردیم به گوگل پیوست.

ویاچسلاو اگوروف در ابتدای فعالیت خود در گوگل بر روی پروژه‌هایی همچون Chrome v8 JavaScript فعالیت داشت و سپس نیز به گروه برنامه نویسان و توسعه دهندگان دارت پیوست. در حال حاضر این برنانه نویس حرفه‌ای در بخش توسعه Dart VM مشغول به کار است.

به طور کلی باید گفت که ویاچسلاو به طور دائم درباره عملکرد ماشین‌های مجازی سعی می‌کند، ایده‌های سرگرم کننده‌ای را ارائه بده. همچنین او برای علاقه مندان به نحوه طراحی ماشین‌های مجازی جاوا اسکریپت در مرورگرهای مدرن نیز آموزش‌هایی ارائه داده است. به عبارتی اگر مایل هستین که درباره  ماشین مجازی Dart بیشتر بدونین، حتما به شما توصیه می‌کنیم که صحبت‌ها و مقالات او را بررسی کنین.

زبان برنامه نویسی دارت John McCutchan

جان مک کاچن خالق یا ایجاد کننده inotify است. البته قبل معرفی جان بهتره بدونین که inotify چیه و چه کاری رو انجام میده؟

inotify ( inode notify) در واقع یک زیرسیستم هسته لینوکس است که همانطور که گفتیم توسط John McCutchan خلق شده و بر تغییرات سیستم فایل نظارت می‌کنه و تغیرات رو به برنامه‌ها گزارش میده. اگر دوست داشتید لینوکس را به صورت کامل یاد بگیرید، پیشنهاد میکنم روی این لینک کلیک کنید. به طور کلی باید گفت که از inotify می‌توان برای به‌روز رسانی خودکار نماهای دایرکتوری، بارگذاری مجدد فایل‌های پیکربندی، تغییرات گزارش، پشتیبان گیری، همگام سازی و آپلود استفاده کرد و کاربرد اصلی  این زیر سیستم در ابزارهای جستجوی دسکتاپ مانند Beagle است.

حال به سراغ معرفی زندگی حرفه‌ای جان مک کاچان برمی‌گردیم، این شخص در  در پروژه گنوم و همچنین موتور فیزیک Bullet مشارکت داشته و پیش از ملحق شدن به تیم زبان برنامه نویسی دارت، بر روی پروژه بهینه سازی عملکرد بازی پلی استیشن در شرکت سونی کار می‌کرده.

در حال حاضر جان پشتیبانی SIMD را به Dart و EcmaScript اضافه کرده و داره روی  Observatory کار می‌کنه تا برنامه‌های دارت یک پروفایل‌ساز پیشرفته داشته باشن.

جان نیز مانند سایر همکاران خود و توسعه دهندگان زبان برنامه نویسی دارت، توضیحاتی درباره عملکرد این زبان برنامه نویسی پرطرفدار ارائه داده و اگر علاقه‌مند به آموزش زبان برنامه نویسی دارت هستین حتما صحبت‌های او را در شبکه‌های مجازی یا یوتیوب بررسی کنین چون به شما کمک می‌کنه تا راحت‌تر وارد دنیای دارت بشین.

زبان برنامه نویسی دارت Peter von der Ahe

پیتر فون در آهه نیز یک مهندس کامپایلر درجه یک و متبحر است. او نیز در شرکت Sun Microsystems مدیریت فناوری جاوا (کامپایلر جاوا) را به عهده داشت و در طول زندگی حرفه‌ای خود به کمک گیلاد، گافتر و گاسلینگ، پیش نویس‌های پیشنهادی برای بسته شدن جاوا 6 ارائه داده است. او نیز همچنین سعی کرده که IDE های جاوا را کمی قدرتمندتر کنه تا جاوا کمی کاربردی‌تر بشه.

 اکنون پیتر بر روی مسائلی همچون پشتیبانی از کامپایل افزایشی برای Dart و همچنین بر روی یک زمان اجرای آزمایشی Dart به نام fletch فعالیت داره.

با توجه به همه مطالبی که سعی کردیم به صورت ساده، خلاصه و جامع بیان کنیم، حالا می­دونیم که آموزش زبان دارت می­تونه خیلی مفید باشه و این زبان توی زمینه ­های متعددی برای یک برنامه نویس کاربرد داره. برای همین اگه به برنامه نویسی علاقه دارین و میخواین که توی این مسیر پیشرفت کنین، بهتون پیشنهاد می­شه که قدرت زبان های جدید رو دست کم نگیرین.

این زبان­ها روزی به ابرقدرت­ها تبدیل می­شن و آینده درخشانی دارن که شاید حدس اون آینده برای شما دشوار باشه. اما در مورد آموزش زبان دارت تنها چیزی که می­تونیم بگیم این هست که از تلاش و یادگیری دست نکشین، چون دارت شما رو نا امید نمی­کنه! در این مقاله میتونید 10 ویژگی زبان دارت رو مطالعه کنید.

مزایای زیادی هستن که زبان برنامه نویسی دارت تعریف شدن، می­تونیم به عنوان آخرین تعریفات از این زبان به فیچرهایی مثل Generics  و Typing، Async / Await و Static اشاره کنیم که هرکدوم مبحث مجزایی رو برای زبان شیء گرای دارت در برمی­گیرن.

آموزش زبان دارت، گامی هست به سمت پرواز و پیشرفت در دنیای کدها.

امتیاز شما به مقاله

4.9 / 5. 50

50 رای 4.9
4.9
(50)
قوانین ارسال دیدگاه متوجه شدم
 • توصیه میکنم قبل از ارسال کامنت این آموزش را مشاهده فرمایید.
 • برای ثبت نظر، حتما اسم و فامیل خود را به فارسی وارد کنید.
 • حتما ایمیل صحیح را وارد کنید تا در صورت بررسی کارشناسان، پاسخ برای شما ایمیل شود.
 • داخل متن کامنت کدهای برنامه نویسی قرار ندهید.
 • برای ارسال کدهای برنامه نویسی از این سایت استفاده کنید و فقط لینک را داخل کامنت بگذارید.
 • اگر اروری در برنامه‌ها دریافت کردید، متن ارور را در این سایت وارد کنید و بعد لینک را داخل کامنت بگذارید.
 • حسن
  حسن اسفند 28, 1402 دوشنبه

  عالی بود این مقاله

  ( 0 )
  پاسخ به دیدگاه
+ ارسال دیدگاه به عنوان مهمان دیدگاه ارسال نمایید
خبرنامه نابغه‌ها

خبرنامه نابغه‌ها

دریافت جدیدترین‌ها با عضویت در خبرنامه

نابغه‌ها در شبکه‌های اجتماعی

با عضویت در شبکه‌های اجتماعی سریعتر از دیگران با خبر شوید