نقشه راه برنامه‌ نویسی/ چطور باید برنامه نویس بشم؟

چطوری برنامه نویس بشم؟

اکثر کسایی که میخوان وارد دنیای برنامه نویسی بشن یه سری سوالات توی ذهنشون هست. مثلا چطوری شروع کنم؟ با چه زبانی شروع کنم؟ پیش نیاز ورود به این حوزه چیست؟ از سطح پایین شروع کنم یا سطح بالا؟ روزی چند ساعت وقت بذارم؟ چطوری حرفه ایی بشم؟ چطوری رزومه خوب داشته باشم؟ چطوری پروژه انجام بدم؟ چطوری کسب درآمد کنم؟

یه سری راز و رمز میخوام بهت یاد بدم که خودت بتونی تصمیم بگیری چه زبانی خوبه و چی خوب نیست و خیلی سوالات دیگه که قراره به همه‌اش جواب بدم. ویدیویی که آخر همین صفحه برات گذاشتم رو حتماً ببین، انقدر چیزای مفید و ارزشمند بهتون گفتم که اگر تا ثانیه آخر نبینی، اطلاعات زیادی از دست دادی. چیزایی رو بهت گفتم، که آرزوم بود یکی به من توی 16 سالگی میگفت.

مسیر هک و امنیت هم خودش یه ویدیو جدا داره که پیشنهاد میکنم اونم حتما مشاهده کنید. مشاهده پست

برنامه‌ نویسی فرایندی است که برای سیستم مشخص می‌کند که چه کارهایی انجام دهد. وظایفی که کامپیوترها انجام می‌دهند از طریق تعریف دستورالعمل‌های لازم به‌وسیله کدهای مخصوص برای آن‌ها انجام می‌شود. به دستورالعمل‌هایی که کاری خاص را انجام می‌دهند و یک خروجی مشخص دارند برنامه می‌گویند. دستورالعمل‌ها با زبان‌های متعدد نوشته می‌شوند که به آن‌ها زبان‌های برنامه ‌نویسی می‌گویند و تعدادشان بسیار زیاد است. بعضی از برنامه‌ها تنها برای یک کارکرد خاص تعریف شده‌اند؛ اما برخی دیگر تقریباً چندمنظوره هستند.

برنامه نویس

برنامه ‌نویسان برنامه‌های خود را از طریق نوشتن کد انجام می‌دهند. کدها از ابزاری مانند ویرایشگر کد، ویرایشگر متن و محیط یکپارچه استفاده می‌کنند. محیط یکپارچه یک ابزار کامل محسوب می‌شود که اغلب برای پروژه‌های بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرد و یک نرم‌افزار با حجم زیاد به‌شمار می‌رود که امکانات متعددی برای کار دارد. برای ترسیم نقشه راه برنامه ‌نویسی programming roadmap ، تسلط بر کدنویسی ضرورت دارد.

برنامه‌نویس فردی است که دستورالعمل‌ها را می‌نویسد و کدها را برای اجرا به کامپیوتر می‌دهد. برنامه‌نویس امکان توسعه کارکرد صحیح اپلیکیشن‌ها و برنامه‌های نرم‌افزاری را فراهم می‌کند. توسعه‌دهندگان علاوه‌بر کدنویسی، اصلاح، نگه‌داری و تست سایر امور مربوط به نرم‌افزار را نیز انجام می‌دهند.

برنامه ‌نویسی دانشی است که باید آن را گام‌به‌گام آغاز کنید. ابتدا باید مطمئن شوید که به آن علاقه دارید، زیرا دنیای این حوزه بسیار گسترده است و علاقه شرط موفقیت در این زمینه محسوب می‌شود؛ سپس هدف‌گذاری کنید. از خودتان بارها و بارها بپرسید که چرا می‌خواهید برنامه‌‌نویس شوید تا هدفتان را از بین پاسخ سوال‌هایتان بیرون بکشید.

اگر قصدتان این است که یک نقشه راه برنامه ‌نویسی ترسیم کنید و برنامه‌‌نویس حرفه‌ای بشوید و از این راه کسب درآمد کنید، باید با آگاهی وارد یادگیری این حرفه بشوید. هریک از حوزه‌های برنامه ‌نویسی و هریک از زبان‌های آن، زمینه‌های کاری مخصوص به خود را دارند.

انتخاب زبان برنامه ‌نویسی مهم‌ترین مسئله برای شروع کار برنامه ‌نویسی است. وقتی وارد دنیای برنامه ‌نویسی شوید، دیر یا زود پیشرفت می‌کنید؛ اما زبانی که انتخاب می‌کنید روی آینده شما و حرفه‌تان تأثیرگذار است؛ پس بهتر است هنگام انتخاب زبان دقت کنید.
فردی که قصد دارد در مسیر برنامه ‌نویسی قدم بگذارد، باید در جهت ترسیم نقشه راه برنامه ‌نویسی (programming roadmap) ابتدا از خود به بپرسد که به چه حوزه‌ای از برنامه‌ نویسی علاقه دارد؟ انتخاب مسیر شغلی در این حوزه، کاملاً به انتخاب زبان برنامه‌ نویسی وابسته است.

cover dart 344x408 1

آموزش برنامه نویسی دارت

نقشه راه برنامه‌ نویسی/ چطور باید برنامه نویس بشم؟ اکثر کسایی که میخوان وارد دنیای برنام...

مشاهده محصول

انتخاب زبان برنامه ‌نویسی به سلیقه برنامه‌نویس و علاقه او بستگی دارد. اگر به‌دنبال این هستید که بدانید بهترین زبان برنامه ‌نویسی چیست؟ بهتر است بدانید که پاسخ این سوال در علاقه و هدف شما نهفته است.

پایتون یکی از بهترین برنامه‌ها برای شروع برنامه ‌نویسی است. این برنامه به‌تازگی وارد دنیای برنامه ‌نویسی شده و قوانین نحوی ساده‌ای دارد و بسیار سطح بالا محسوب می‌شود. زبان پایتون به زبان انسان نزدیک‌تر است و یک زبان همه‌منظوره به‌شمار می‌رود. با پایتون هم می‌شود برنامه ‌نویسی برای وب انجام داد و هم درزمینه علم داده فعالیت کرد.

بهترین زبان برنامه ‌نویسی ۲۰۲۴ زبان‌های متنوعی هستند و هریک از آن‌ها ویژگی‌ها و مزایای خاص خود را دارند. Python ، JavaScript، Java، Dart و دیگر زبان‌های رایج امروزی، هریک در زمینه مخصوص به خود می‌توانند جزو بهترین‌ها باشند.

در ادامه نقشه راه برنامه ‌نویسی باید مفاهیم برنامه ‌نویسی مانند حلقه‌ها، کلاس‌ها و توابع را یاد بگیرید. استفاده از کتاب‌ها، آموزش‌های آنلاین و وب‌سایت‌های مرجع در این راه به شما کمک می‌کنند.

وقتی بر مفاهیم پایه و کلیدی مسلط شدید، پروژه‌های عملی کوچکی را انتخاب و شروع به تمرین‌ کنید. امتحان پروژه‌های تمرینی چشم شما را باز می‌کنند و بر تمرکزتان می‌افزایند. تمرین برنامه ‌نویسی مستمر یکی از مهم‌ترین راه‌ها برای تسلط بر حرفه برنامه ‌نویسی است. تمرین مستمر شما را با چالش‌های زیادی روبه‌رو می‌کند که حل آن‌ها یک پله دانش شما را بالاتر می‌برد و بر تجربه‌تان می‌افزاید.

بعد از تسلط بر حوزه برنامه ‌نویسی، در ادامه نقشه راه برنامه ‌نویسی باید شروع به کسب درآمد کنید. اینکه شما به چه زبانی از برنامه ‌نویسی تسلط داشته باشید، با حرفه‌ای که به آن مسلط می‌شوید، ارتباط مستقیم دارد.

حوزه برنامه نویسی به‌طور دائم در حال تحول است؛ بنابراین یک برنامه‌ نویس حرفه‌ای باید همیشه به‌روز باشد و فناوری‌های جدید را بشناسد. به‌روز نگه داشتن اطلاعات درزمینه برنامه ‌نویسی سبب می‌شود که فرد در حرفه خود موفق و به‌روز عمل کند.

برنامه ‌نویسی انواع مختلفی دارد و زمینه‌های آن بسیار گسترده است. برای این‌که نقشه راه برنامه ‌نویسی را درست ترسیم کنید، باید انواع برنامه ‌نویسی را بدانید. برنامه ‌نویسی وب، برنامه ‌نویسی موبایل، توسعه‌دهنده نرم‌افزار، بازی‌های کامپیوتری و هوش مصنوعی نمونه‌هایی از این دست هستند.

یکی از حوزه‌های برنامه ‌نویسی، حوزه وب است که برای کار در آن باید به html و css مسلط باشید. برای کار در حوزه وب، چه درزمینه فرانت‌اند و چه درزمینه بک‌اند، تسلط به این دو ضروری است؛ html و css پایه برنامه ‌نویسی در زمینه وب به شمار می‌روند.

برای ورود به حوزه فرانت‌اند، زبان جاوا اسکریپت کاربردی است و برای حوزه بک‌اند، یکی از زبان‌های جاوا، پی اچ پی، جاوا اسکریپت، روبی و … را انتخاب کنید. کسانی که زبان php را انتخاب می‌کنند، به سراغ ساخت قالب‌ها و پلاگین‌های وردپرس می‌روند و از این طریق پول زیادی به‌دست می‌آورند.

ورود به این حوزه، یکی از درآمدزاترین زبان‌های برنامه ‌نویسی در ایران محسوب می‌شود. سایت‌های وردپرسی و سایت هایی که با زبان برنامه نویسی php نوشته شده اند، انواع و اقسام مختلف دارند و بیشتر برای درآمدهای فریلنسری استفاده می‌شوند.

برنامه نویسی

برنامه‌های موبایل به دو دسته اندروید و برنامه‌های ios تقسیم می‌شوند؛ این دو نوع سیستم عامل تقریباً برای همه افراد شناخته‌شده هستند. جاوا و کاتلین زبان‌های برنامه ‌نویسی اندروید محسوب می‌شوند. اپلیکیشن‌های ios نیز با زبان‌ برنامه نویسی swift نوشته می‌شوند. بهتر است در حوزه‌ای که وارد شدید، ساده‌ترین زبان را انتخاب کنید. برای مثال، دارت ساده‌ترین زبان در حوزه برنامه ‌نویسی موبایل و دسکتاپ است. بعد از یادگیری دارت، میتوانید با استفاده از فریم‌ورک فلاتر، در سریعترین زمان ممکن برای اندروید، ios، ویندوز، لینوکس و مک برنامه بسازید.

برنامه‌ نویسی دسکتاپ نوعی از برنامه‌نویسی است که برای نرم‌افزارهای ویندوز، مکینتاش و لینوکس استفاده می‌شود. در این نوع برنامه‌ نویسی از زبان‌های پایتون، سی‌شارپ و جاوا اسکریپت استفاده می‌شود. سی شارپ برای کار با ویندوز بهتر است، زیرا اکثر سیستم‌های دولتی با سی شارپ ساخته شده‌اند. اما همانطور که در بالا هم اشاره کردیم، در حوزه‌ای که وارد شدید، ساده‌ترین زبان را انتخاب کنید. یاد گرفتن زبان دارت، به نسبت زبان‌های سی، سی شارپ و …. بسیار، بسیار آسان است و کار کردن با فلاتر، بسیار لذت بخش تر است.

فلاتر یکی از بهترین و معروف‌ترین فریم‌ورک‌ها است که با زبان دارت نوشته شده است. فلاتر یکی از بهترین فریم‌ورک های فرانت است که نوشتن یک پروژه با آن، زمان کمی می‌برد. فریم‌ورک فلاتر Flutter توسط شرکت گوگل توسعه داده شده و تا به اینجای کار بسیار عالی عمل کرده.

آموزش کامل فریم ورک فلاتر

آموزش فریم‌ورک فلاتر

نقشه راه برنامه‌ نویسی/ چطور باید برنامه نویس بشم؟ اکثر کسایی که میخوان وارد دنیای برنام...

مشاهده محصول

یکی از حوزه‌های برنامه‌ نویسی، حوزه امنیت محسوب می‌شود. کار در این حوزه سخت است و از لحاظ شخصیتی به یک فرد مسئولیت‌پذیر نیاز دارد. پی اچ پی، جاوا اسکریپ و پایتون جزو بهترین زبان‌ها در حوزه امنیت هستند. برای ورود به حوزه امنیت، بهتر است ابتدا به‌طور کامل بر دنیای برنامه نویسی و یا شبکه مسلط شده و سپس وارد حوزه امنیت بشوید. کار در این حوزه بسیار دشوار است، زیرا باید از داده های مهم مراقبت کنید و مواظب هک شدن اطلاعات باشید.

برنامه ‌نویسی در زمینه هوش مصنوعی یکی از زمینه‌های به‌روز و جزو بهترین زبان برنامه نویسی ۲۰۲۴ محسوب می‌شود که با گذشت زمان استفاده از آن رایج‌تر می‌شود. کار در این حوزه در ایران کم است؛ پس برای این‌که نقشه راه برنامه‌ نویسی را برای خودتان رسم کنید، باید بدانید که افراد کمی وارد این حوزه می‌شوند. شرکت‌های زیادی در ایران نیستند که به این حوزه کاری نیازمند باشند.

برنامه نویسی

پایتون بهترین زبان برای برنامه ‌نویسی درزمینه هوش مصنوعی است. پایتون به علت دارا بودن کتابخانه‌های بسیار و آسان بودن آن، رواج بیشتری دارد. با زبان‌های دیگری چون متلب، جولیا و R نیز می‌توان درزمینه هوش مصنوعی برنامه نوشت.

یادگیری کدنویسی و سینتکس زبان برنامه ‌نویسی سخت نیست؛ اما بعد از یادگیری اصول پایه، نیازمند مطالعه، تمرین و ممارست است. این حوزه به‌طور مستمر نیازمند سروکله زدن با مسائل و چالش‌ها است و برای تسلط بر آن نباید هرگز آن را رها کنید و به دانش روز این حوزه نیز مسلط شوید. علاقه و مطالعه این حوزه، نصف راه را برای شما هموار می‌کند و نیم دیگر آن با تمرین طی می‌شود.

هیچ فردی یک‌شبه برنامه نویس نمی‌شود. در ترسیم نقشه راه برنامه ‌نویسی، تمرین و ممارست از اصل‌های مهم است. اگر فردی که وارد حوزه برنامه ‌نویسی ‌شود و روزانه ده ساعت کار کند، حداقل ۶ ماه زمان می‌برد تا در این حوزه راه بیفتد. شرط موفقیت در حوزه برنامه ‌نویسی و تسلط بر آن به‌عنوان یک برنامه‌نویس حرفه‌ای، علاقه، تمرین، دیسیپلین و استمرار است.

اگر قصد دارید برنامه ‌نویسی را از طریق حضور در کلاس یاد بگیرید، انتخاب یک مدرس خوب برای آموزش برنامه ‌نویسی یکی از مهم‌ترین مواردی است که باید به آن توجه کنید. دانش این حوزه، کاملاً نیازمند یادگیری است؛ بنابراین مدرسی که آموزش‌های پایه را به شما می‌دهد، نقش مؤثری در یادگیری فرد دارد. پس بهتر است پیش از هر اقدامی، در این باره تحقیق کنید.

استفاده از کتاب‌های آموزشی، دوره‌های آموزش آنلاین که به‌صورت ویدئویی تهیه می‌شوند، وب‌سایت‌های آموزش برنامه ‌نویسی، دوره‌های آموزشی حضوری، تحصیل در دانشگاه و بوت‌کمپ‌های آموزشی می‌توانند شما را در طرح نقشه راه برنامه ‌نویسی و دستیابی به هدف یاری کنند. انتخاب هریک از این مسیرهای یادگیری بر عهده شما است.

وقتی بر برنامه ‌نویسی مسلط شدید، به‌دنبال سوال‌های بدون جواب بروید و با تحقیقات، به این سوال‌ها پاسخ بدهید تا پیشرفت کنید. هرچه مشکلات بیشتری را حل کنید، قدرتمندتر می‌شوید. یافتن هر ارور و رفع آن مهارت شما را زیادتر می‌کند.

درآمد یک برنامه ‌نویس به سطح مهارت وی، حوزه‌ای که در آن برنامه می‌نویسد و فناوری مربوط به آن نیازمند است. تسلط، تجربه و سابقه مهم‌ترین مواردی هستند که رابطه مستقیم با درآمد برنامه ‌نویسی دارند. هرچه تسلط و سابقه فرد بیشتر باشد، حقوق و درآمد برنامه ‌نویس هم بیشتر است. اگر فرد در حوزه‌های پیچیده‌تر برنامه ‌نویسی وارد شود، درآمد بیشتری نیز از آن کسب می‌کند.

در این نوشتار، نقشه راه برنامه‌ نویسی از ابتدا تا پایان کار و تبدیل شدن به یک برنامه‌نویس حرفه‌ای را پیش‌روی شما قرار دادیم. به‌طور خلاصه شرح دادیم که علاقه، آگاهی، انتخاب زبان، یادگیری اصول پایه، تمرین و ممارست و کار در حوزه پروژه‌های مختلف می‌تواند شما را در طی مسیر تبدیل شدن به یک برنامه‌نویس حرفه‌ای راهنمایی کند.

مشاهده ویدیو چطوری برنامه نویس بشیم؟ در آپارات :

امتیاز شما به مقاله

4.9 / 5. 288

288 رای 4.9
4.9
(288)
قوانین ارسال دیدگاه متوجه شدم
 • توصیه میکنم قبل از ارسال کامنت این آموزش را مشاهده فرمایید.
 • برای ثبت نظر، حتما اسم و فامیل خود را به فارسی وارد کنید.
 • حتما ایمیل صحیح را وارد کنید تا در صورت بررسی کارشناسان، پاسخ برای شما ایمیل شود.
 • داخل متن کامنت کدهای برنامه نویسی قرار ندهید.
 • برای ارسال کدهای برنامه نویسی از این سایت استفاده کنید و فقط لینک را داخل کامنت بگذارید.
 • اگر اروری در برنامه‌ها دریافت کردید، متن ارور را در این سایت وارد کنید و بعد لینک را داخل کامنت بگذارید.
 • امیرحسین
  امیرحسین آذر 6, 1400 شنبه

  سلام و احترام!
  امیرحسین معلمی عزیز ، خیلی ممنون از آموزش های خوبت 🙂 من به معرفی یکی از دوستام با سایت شما آشنا شدم.هم از اخلاق خوبتون تو بخش پشتیبانی میگفت و هم از کیفیت بالای آموزش هاتون.چندتا نمونه هم دیدم از آموزش لینوکس که واقعا عالی بود.
  براتون آرزوی بهترین ها رو دارم

  ( 1 )
  پاسخ به دیدگاه
 • ziamosavi
  ziamosavi آذر 6, 1400 شنبه

  واقعا عالی بود خسته نباشید

  ( 3 )
  پاسخ به دیدگاه
 • mehdi
  mehdi آذر 8, 1400 دوشنبه

  ??

  ( 3 )
  پاسخ به دیدگاه
 • امیر حسین
  امیر حسین آذر 11, 1400 پنج‌شنبه

  ??

  ( 2 )
  پاسخ به دیدگاه
 • mina
  mina آذر 18, 1400 پنج‌شنبه

  ببخشید من ۱۵سالمه سال اول رشته کامپیوترهستم من تا ب حالابا کامپیوترکارنکرده بودم الان میخوام برنامه نویسی یادبگیرم امروزجلسه اول کلاسمون بودامامن هیچ چیزنفهمیدم حتی یه نکته خانواده بهم میگن هنوززوده میشه بهم بگیدکه بایدچیکارکنم؟

  ( 0 )
  پاسخ به دیدگاه
 • یاس
  یاس آذر 28, 1400 یکشنبه

  ??

  ( 0 )
  پاسخ به دیدگاه
 • زاهد
  زاهد آذر 29, 1400 دوشنبه

  ممنون از توضیحات دلسوزانه و مفیدتون. همیشه سربلند و موفق باشید انشالله.

  ( 3 )
  پاسخ به دیدگاه
 • AmiR
  AmiR دی 2, 1400 پنج‌شنبه

  ??

  ( 0 )
  پاسخ به دیدگاه
 • parisa.golanbary@gmail.com
  parisa.golanbary@gmail.com دی 29, 1400 چهارشنبه

  عالی بودش ??

  ( 1 )
  پاسخ به دیدگاه
 • اسعدی
  اسعدی بهمن 9, 1400 شنبه

  سلام استاد گرامی ??

  ( 1 )
  پاسخ به دیدگاه
 • مهیار
  مهیار اسفند 22, 1400 یکشنبه

  حیف اون رنگهایی که فرمودید استیکر ندارم استاد…ممنونم بابت ویدئو عالی

  ( 2 )
  پاسخ به دیدگاه
 • parsa karimi
  parsa karimi فروردین 29, 1402 سه‌شنبه

  عالی بود

  ( 0 )
  پاسخ به دیدگاه
 • Yaya
  Yaya اردیبهشت 19, 1402 سه‌شنبه

  مرسی آقای معلمی عزیز. من ۳۴ سالمه و حدود ۱۵ سال پیش از رشته کامپیوتر انصراف دادم و البته همیشه همچین سوالایی میومد تو ذهنم و از خودم میپرسیدم چرا دنبالش نکردم یا چرا دوباره سراغش نمیرم ولی بهرحال الان تصمیم گرفتم دوباره شروع کنم و توضیحات شما خیلی بهم کمک کرد. بازم ممنون 🙂💛🧡

  ( 1 )
  پاسخ به دیدگاه
 • سید حسن موسوی
  سید حسن موسوی تیر 31, 1402 شنبه

  💛🧡

  ( 0 )
  پاسخ به دیدگاه
 • tahacom140000
  tahacom140000 مرداد 2, 1402 دوشنبه

  ❤💛

  ( 0 )
  پاسخ به دیدگاه
 • Matin rad
  Matin rad مهر 4, 1402 سه‌شنبه

  💛🧡

  ( 0 )
  پاسخ به دیدگاه
 • حسین هاشمی
  حسین هاشمی آبان 6, 1402 شنبه

  💛🧡

  ( 0 )
  پاسخ به دیدگاه
 • حسین
  حسین آبان 28, 1402 یکشنبه

  قلب 💛🧡خدمت شما برای صمیمیت و دلسوزیتون.
  من عاشق طراحی و خلق اثر هنری هستم و ایلوستریتور و فیگما یاد میگیرم کنار اینا
  الان اول css, html رو یاد میگیرم و بعد رفته رفته بترکونم

  ( 0 )
  پاسخ به دیدگاه
 • محمد بقرائی
  محمد بقرائی آذر 5, 1402 یکشنبه

  سلام آقای معلمی
  بسیار ویدئو پر باری بود و دقیقا همون سوالاتی که در ذهنم بود، شما بررسی کردید و جواب دادین.
  💛🧡

  ( 0 )
  پاسخ به دیدگاه
 • مهفام
  مهفام خرداد 25, 1403 جمعه

  ممنون

  ( 0 )
  پاسخ به دیدگاه
+ ارسال دیدگاه به عنوان مهمان دیدگاه ارسال نمایید
خبرنامه نابغه‌ها

خبرنامه نابغه‌ها

دریافت جدیدترین‌ها با عضویت در خبرنامه

نابغه‌ها در شبکه‌های اجتماعی

با عضویت در شبکه‌های اجتماعی سریعتر از دیگران با خبر شوید