تفاوت‌های UI و UX

تفاوت بین UI و Ux چیست؟

احتمالاً تاکنون بارها نام ui و ux به گوشتان خورده است، اما آیا با تفاوت‌های UI و UX آشنایی دارید؟ در این مطلب به طور کامل در رابطه با این سؤال، اطلاعات کاملی را در اختیارتان قرار خواهیم داد. از ui و ux تعریف کلی را ارائه می­دهیم و پس از آن که ذهنتان آماده شد، به بررسی تفاوت­های آن­ها می­پردازیم.

Ui و ux اهمیت بسیار زیادی در طراحی سایت دارند. شاید بتوان گفت در حال حاضر بیش­ترین طراحی سایت‌­ها با توجه به این دو مورد کاربردی به سرانجام می ­رسد. استفاده از هر کدام از آن­ها نیاز به تخصص جداگانه­‌ای دارد. بنابراین می­توان طراحان ui و طراحان ux را از یکدیگر جدا دانست. در اینجا تنها به بررسی تفاوت­‌های مفهوم این دو نمی­پردازیم، بلکه خواهید دانست تفاوت‌های ui و ux با توجه به وظیفه­ی طراحان ui و ux چیست.

Ui :

Ui مخفف کلمه‌­ی User Interface design و به معنای رابط کاربری یا طراحی اینترفیس کاربر است. Ui بخشی از طراحی سایت است که تا حد زیادی به پارامتر زمانی که کاربر در حال مشاهده­‌ی وب سایت است، بستگی دارد. در یک تعریف دیگر، ui به عنوان اثر متقابل انسان و ماشین در صنعت طراحی می­ شناسند.

در این اثر متقابل، انسان مجاز است کنترل و عملکرد مؤثری بر روی ماشین داشته باشد. ماشین اطلاعاتی در این فرآیند در اختیار کاربر قرار می­گیرد که به او کمک می­کند تصمیم گیری‌­های بهتری داشته باشد. طراح ui برای کنترل ماشین، چندین طرح را در اختیار دارد که از جمله این طرح ­ها، می­توان به دکمه­‌ی انجام فرآیند خرید در قسمتی از صفحه اشاره کرد.

Ux :

Ux مخفف کلمه­‌ی User Experience design و به معنای طراحی تجربه کاربری است. به بیان دیگر به تجربه کاربر از مشاهده­‌ی وب سایت، برنامه موبایل، بازی و… ux می­ گویند. Ux رفتار، احساسات و حالاتی از کاربر است که در هنگام استفاده از یک خدمات یا محصول پیدا می­کند. در تعریفی ساده­ تر، می­توان ux را تجربه­‌ی عینی و عملی کاربر دانست که در ارتباط با کامپیوتر است.

بخشی از این تجربه‌­ی عینی و علمی شامل درک کاربر از جنبه‌­های مختلف سیستم می ­شود. به عنوان مثال، آیا کار با سیستم کاربردی، معنادار، مؤثر و ساده است؟ آیا باعث ارزش افزایی می­شود یا خیر؟ با توجه به تعریف ux، می­توان گفت تجربه­‌ی کاربر یا ISO کلیه‌­ی نظرها، عواطف، واکنش­‌های فیزیکی، مزایا، رفتار، روان و عملکرد انسان پیش از استفاده و در زمان استفاده را در برمی­گیرد.

1- UX دیزاینرها دقیقا باید بدانند کاربر چه میخواهد. مثلا در یک بازی یا در یک برنامه موبایل و همینطور در یک وبسایت چه می خواهد؟ کلمه ی دیگری داریم به اسم User-Centered Design یا UCD که این دقیقاً بر اساس نیاز کاربر کار پیش خواهد رفت. ما باید به طور مداوم با کاربر در ارتباط باشیم و نیازهای کاربر را بسنجیم تا همه چیز مطابق با میل کاربر باشد.

2 – UX دیزاینرها باید برنامه ای را که طراحی میکنند استفاده راحتی داشته باشد و همینطور یادگرفتن آن هم آسان باشد.

3 – باید تا جایی که ممکن است، کاربر را راحت بگذاریم. کاربر باید بتواند به فرض، با راحتی هر زمان که اراده کرد، نام و نام خانوادگی خود و یا سایر اطلاعات را تغییر دهد. یا به فرض به راحتی بتواند فونت، رنگ، سایز و … را در اپلیکیشن تغییر دهد و آن را برای خود شخصی سازی کند.

4 – از سورپرایز کردن کاربر ها نباید غافل شوید. هدیه دادن یک کد تخفیف به صورت ناگهانی و دیگر کارهایی که باعث ایجاد خوشحالی و حس هیجان در کاربر می شود به شدت در حس کاربر تاثیر گذار خواهد بود.

اکنون که با این دو مفهوم مهم در طراحی سایت آشنا شده‌­اید، می­توانیم به راحتی به بررسی تفاوت‌های ui و ux بپردازیم.

نکته مهم :

ایجاد حس خوب، باعث بازگشت مجدد کاربر به سایت/بازی/ نرم افزار ما می شود و همینطور به دلیل حس خوبی که کاربر به دست آورده، میخواهد آن را با دیگران به اشتراک بگذارد، در نتیجه حس خوب باعث تبلیغ شما هم خواهد شد.

افرادی که اطلاعات کاملی در این زمینه ندارند، تصور می­کنند ui و ux یکی است. البته اگر بخواهیم واقع بین باشیم، در تعریف آن­ها تفاوت آشکاری وجود ندارد، اما در واقعیت ux و ui دو مقوله‌ی کاملاً جدا و متفاوت از یکدیگر هستند.

در حوزه‌­ی نرم افزار، ui هر آن چیزی است که در صفحه نمایش نشان داده می­شود. بنابراین متن­ها، ماژول­ها، تصاویر، ویدئوها، جداول، نمودارها و هر موردی که به این­ها مربوط می­شود اعم از رنگ و … در بخش طراحی ui قرار می­گیرد.

تفاوت‌های ui و ux-تفاوت رابط کاربری و تجربه کاربری-نابغه ها-nabegheha.com

اولین و مهم­ترین تفاوت رابط کاربری و تجربه‌ی کاربری (تفاوت‌های UI و UX) را می­توان وسیع­‌تر بودن ux نسبت به ui دانست. همان طور که از نام ui معلوم است، این مقوله به تجربه و احساس کاربر در زمان مشاهده وب سایت و یا استفاده از محصول گفته می شود. سلیقه طراح سایت است که بر روی طراحی ui تأثیر می­گذارد، اما در حوزه­‌ی ux، کلید طراحی موفق تنها در توجه به نیاز و خواست کاربران خلاصه می­شود.

اکنون که به صورت جزئی‌­تر تفاوت­های این دو را بررسی کردیم، دانستید که طراحی سایت و تجربه­ی کاربری دو حوزه­ی جداگانه است. البته این دو مفهوم را مقوله­‌ی نوینی در زمینه­ی طراحی وب سایت می­دانند، زیرا برخی معتقدند که عملکرد آن­ها تفاوت چندانی ندارد. اما اگر فردی دانش و تخصص لازم در این زمینه داشته باشد، می­‌داند که یکی دانستن این دو مفهوم اساساً کار اشتباهی و به تفاوت‌های ui و ux کاملاً مسلط است.

وظیفه طراح تجربه کاربری: تشخیص دادن تجربه­‌ای که در نهایت به وجود می آید.

فردی که در زمینه طراحی تجربه کاربری فعالیت می­کند، صرفاً هدفی برای طراحی یک محیط زیبا برای وب سایت ندارد. بلکه در ابتدا لازم است احساسات و هیجان کاربران را بشناسد و با توجه به این موارد برای طراحی سایت اقدام کند. در واقع وب سایت باید به گونه‌­ای طراحی شود که کاربر با آن ارتباط احساسی برقرار کند. بنابراین عملکرد طراح تجربه کاربری اهمیت بسیار زیادی دارد، زیرا نتیجه­‌ی مثبت کار، می­تواند موجب ایجاد پیشرفت چشم‌گیری در کسب و کار شود.

وظیفه طراح رابط کاربری: طراحی محصول جذاب، راحت، زیبا و کاربردی


از تفاوت‌های ui و ux می­توان به این مورد نیز اشاره کرد که طراح ux وظیفه دارد محصول را به طور مستقیم برای کاربران به صورت کاملاً قابل استفاده، کاربردی و لذت بخش تبدیل کند. جدا از شرکت و پروژه­ای که طراح در آن فعالیت می­کند، طراح ux چند وظیفه­‌ی اصلی را برعهده دارد. این وظایف عبارتند از:

1- آنالیز مشتری و رقبا، تعیین ساختار و تعریف دقیقی از استراتژی محصول: محتوا و استراتژی

2- ایجاد نمونه ابتدایی، تست، تکرار، توسعه، برنامه ریزی و ترسیم نمودن مدل دو بعدی: توسعه نمونه ابتدایی و ترسیم نمودن مدل دو بعدی

3- هماهنگی با طراحان ui و سازندگان، پیگیری اهداف، آنالیز، تکرار و یکپارچه سازی: آنالیز کردن محصول و اجرا

تفاوت رابط کاربری و تجربه‌ی کاربری تنها به مفهوم این دو خلاصه نمی­شود، بلکه همان طور که در مطالب بالا خواندید. طراحان این‌­ها در دو حوزه­ی جداگانه فعالیت می­کنند، اما در عین حال نیاز است که با یکدیگر در ارتباط باشند تا نتیجه‌­ی خوبی حاصل شود.


در آخر شما را با کلمه‌ی جدیدی به اسم Cx آشنا میکنم که مخفف Customer Experience است. متخصصین تجربه مشتری cx، بیشتر مسئول حس خوب در مشتریان هستند. میدانید چه چیزی باعث می شود مشتری شما حس خوبی نداشته باشد؟

1 – مشتری، صبر کردن را دوست ندارد. سعی کنید جواب مشتریان خود را در سریعترین زمان ممکن بدهید.

2 – کارمندی را استخدام نکنید که مشتریان شما را درک نکند.

3 – جواب مشتریان خود را به شکل ربات گونه و خیلی خشک ندهید. همینطور خیلی صمیمی و دوستانه هم نباید رفتار کرد. باید حد اعتدال را رعایت کنید.

موارد دیگری را هم میتوان نام برد ولی گنجایش این مقاله رو به پایان است. به جز CX کلمات دیگری هم هستن که میتوانید در گوگل در مورد آنها مطالعه داشته باشید. کلماتی مانند SD یا service design ، IA یا information architecture ، UXE یا user experience ecosystem ، IxD  یا Interaction Design

در حوزه ی UX/UI ما مهندس تجربه‌ی کاربری یا UX Engineer را هم داریم که مسئولیت خیلی بیشتری نسبت به UX Designer دارد. UX Engineer کدنویسی، UI و UX را بلد می باشد اما اینکه از چه زبان‌های برنامه نویسی برای کار خود استفاده می کند در مقاله بعدی توضیح داده ام.حمایت از نابغه‌ها فراموش نشه! حتما کانال تلگرام، آپارات ، یوتیوب و همینطور اینستاگرام مارو دنبال کنید، تا از آخرین اخبار ویدئوهایی که گذاشتیم، مطلع بشید.

امتیاز شما به مقاله

4.7 / 5. 18

18 رای 4.7
4.7
(18)
قوانین ارسال دیدگاه متوجه شدم
  • توصیه میکنم قبل از ارسال کامنت این آموزش را مشاهده فرمایید.
  • برای ثبت نظر، حتما اسم و فامیل خود را به فارسی وارد کنید.
  • حتما ایمیل صحیح را وارد کنید تا در صورت بررسی کارشناسان، پاسخ برای شما ایمیل شود.
  • داخل متن کامنت کدهای برنامه نویسی قرار ندهید.
  • برای ارسال کدهای برنامه نویسی از این سایت استفاده کنید و فقط لینک را داخل کامنت بگذارید.
  • اگر اروری در برنامه‌ها دریافت کردید، متن ارور را در این سایت وارد کنید و بعد لینک را داخل کامنت بگذارید.
+ ارسال دیدگاه به عنوان مهمان دیدگاه ارسال نمایید
خبرنامه نابغه‌ها

خبرنامه نابغه‌ها

دریافت جدیدترین‌ها با عضویت در خبرنامه

نابغه‌ها در شبکه‌های اجتماعی

با عضویت در شبکه‌های اجتماعی سریعتر از دیگران با خبر شوید