چگونه در ویندوز ۱۰ از حریم خصوصی خود حفاظت کنیم؟

حریم خصوصی بحث داغ این روز ها است. هرچه که سرویس های ابری رشد می کنند، در واقع ما اطلاعات خصوصی بیشتری را به سرور های راه دور ارسال می کنیم. سوال ها همیشه در مورد امنیت یا نقض حریم شخصی در این سرور ها وجود داشته اند. اما این مسئله برای کاربران ویندوز ۱۰ به چه صورت است؟  اما شاید برای شما نیز جالب باشد، اگر بدانید به محض ورود به حساب کاربری مایکروسافت، ویندوز شروع به جمع آوری اطلاعات شما می کند.از جمله تمامی جستجو های شما از طریق بینگ، فرامین صوتی که به کرتانا می دهید و اسنادی که در وان درایو بار گذاری می کنید، همگی جزو آن دسته از اطلاعاتی هستند که مایکروسافت جمع آوری می کند.

به هر حال اگر شما جزو آن دسته از افرادی هستید که بابت جمع آوری اطلاعات خصوصی تان توسط مایکروسافت، نگرانید، خبر خوب آن است که هنوز برای جلوگیری از این اتفاق دیر نشده است. ما در این مقاله قدم به قدم به شما کمک می کنیم تا حریم خصوصی تان را بازیابی کنید.

تبلیغات شخصی سازی شده

 

cookies

 

تبلیغات شخصی سازی شده، نوعی از بازاریابی هستند که شرکت ها به صورت آنلاین از آن استفاده می کنند. وقتی برای اولین بار یک سایت اینترنتی را مشاهده می کنید، یک “کوکی” از آن سایت داخل رایانه شما بار گذاری می شود. کوکی ها فایل های بسیار کوچک متنی هستند که مشخص می کنند شما قبلا از چه قسمت هایی در سایت دیدن کرده اید. در واقع کوکی ها شما را علامت گذاری می کنند تا دفعه بعدی که بر می گردید، تبلیغاتی مناسب علایق شما به نمایش در بیاید.

خوشبختانه ویندوز ۱۰ قابلیت شخصی سازی در تبلیغات را دارد. برای این کار تنها کافی است که به بخش Privacy Settings وارد شوید.

 

Privacy-settings

 

غیر فعال کردن تبلیغات شخصی سازی شده در ویندوز ۱۰ دارای دو مرحله است. ابتدا از طریق منوی استارت وارد Settings شوید. سپس گزینه Privacy را انتخاب کرده و از منوی دست چپ برگه General را برگزینید. در داخل این برگه گزینه ‘Let apps use my advertising ID for experience across apps’ را پیدا کرده و آن را خاموش کنید.

 

About-our-ads

 

مرحله دوم را باید به صورت آنلاین انجام دهید. پس مرورگر اینترنت خود را باز کرده و از طریق این لینک وارد صفحه کنترل تبلیغات مایکروسافت شوید. در این صفحه گزینه های کنار ‘Personalised ads wherever I use my Microsoft account’ و ‘Personalised ads in this browser’، هر دو را خاموش(Off) کنید.

 

WiFi Sense

 

wifi-sense

 

یکی دیگر از ویژگی های ویندوز ۱۰ که شاید شما بخواهید غیر فعال باشد، WiFi Sense است که به شما امکان به اشتراک گذاری دسترسی به یک Access Point بدون به اشتراک گذاری رمز عبور آن را می دهد. برای چنین کاری، WiFi Sense رمز عبور را به صورت یک شبکه رمز نگاری شده در اختیار رایانه ای که شما تایید کنید، قرار می دهد. اما خود کاربر به هیچ عنوان از رمز عبور اطلاع پیدا نخواهد کرد. برای غیر فعال کردن این قابلیت کافی است از بخش Settings وارد Network and Internet شده و در آنجا و از منوی سمت چپ گزینه ‘WiFI’ را انتخاب کنید. در این صفحه با کلیک بر روی ‘Manage Wi-Fi Settings’  و خاموش کردن هر دو گزینه موجود، می توانید این قابلیت را غیر فعال نمایید.

 غیر فعال کردن وان درایو

 

onedrive

 

وان درایو سرویس ذخیره سازی ابری مایکروسافت است که به کاربران اجازه می دهد از هر نقطه ای به اطلاعات ذخیره شده خود دسترسی داشته باشند. اگر شما نمی خواهید که اطلاعات خود را در فضای ذخیره سازی ابری بگذارید، پس نیاز به فعال بودن این سرویس نیست. بر روی علامت سمت بالای موجود در نوار وظیفه کلیک کنید تا آیکون وان درایو که به شکل یک ابر است، نمایان شود. سپس روی آیکون وان درایو کلیک راست کرده و گزینه Settings را انتخاب کنید. علامت تیک کنار همه گزینه های موجود در برگه Settings را بردارید.

جمع آوری اطلاعات توسط کرتانا

 

Cortana

 

کرتانا دستیار دیجیتالی مایکروسافت است که با ویندوز ۱۰ یک پارچه شده است. کرتانا ویژگی های مفید بسیاری دارد، به شما اجازه می دهد قرار ملاقات تنظیم کنید، ایمیل ارسال کنید، کار های شما را یادآوری می کند، به علاوه بسیاری ویژگی ها دیگر.

اما انجام تمام این وظایف بدون جمع آوری اطلاعات غیر ممکن است. اگر شما مثل من به کار هایی که کرتانا می کند وابسته شده اید، پس کاری از دستتان بر نمی آید. اما اگر می توانید بدون این دستیار قدرتمند زندگی کنید، ما روش غیر فعال کردن آن را به شما می گوییم.

 

cortana-2

 

 بر روی آیکون کرتانا در نوار وظیفه کلیک کرده و از منوی سمت چپ ‘NoteBook’ را انتخاب کنید. حالا در صفحه جدید به گزینه ‘Settings’ رفته و با خاموش کردن گزینه اول، این دستیار صوتی غیر فعال می شود. حالا گزینه جدیدی پیش روی شما است. گزینه ‘Search online and include web results’ را نیز خاموش کنید تا این ابزار فقط به صورت آفلاین و در رایانه شما به جستجو بپردازد.

جستجوی بینگ

 

Bing

 

بینگ، جواب مایکروسافت به رقیب دیرینه یعنی گوگل است. البته این موتور جستوجو زمان استفاده به صورت آنلاین اقدام به جمع آوری اطلاعات می کند و از آن ها برای تغذیه کرتانا و سایر سرویس های هوشمند مایکروسافت، سود می برد. برای خاموش کردن این قابلیت، در Settings به قسمت Privacy  رفته و از منوی سمت چپ وارد Speech’ inking and typing’ شوید. با انتخاب گزینه ‘Go to bing and manage personal info for all devices’ در این صفحه، مرورگر شما باز می شود و صفحه شخصی سازی بینگ را نمایان می کند. با کلیک کردن بر روی ‘Clear’ این موتور جستجو، هر چیزی را که از شما می داند، به دست فراموشی خواهد سپرد.

استفاده از Local account

local-account

 

آخرین راه و مطمئن ترین راه استفاده از یک حساب کاربری محلی است. حساب کاربری محلی یا Local account دسترسی ویندوز ۱۰ به سرویس های ابری  مایکروسافت را قطع می کند. برای تنظیم یک حساب کاربری محلی به Settings رفته و به Accounts  وارد شده و گزینه Your account را انتخاب نمایید. حالا با انتخاب ‘Sing in with local account instead’ و ادامه دادن مراحل ساخت حساب، می توانید یک حساب کاربری محلی داشته باشید.

این را در نظر داشته باشید که تمام دسترسی شما به سرویس های اینترنتی مایکروسافت از جمله استور قطع خواهد شد.

 avatar
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین لایک
Roya
مهمان
Roya

سلام خیلى خوب هست لطفاً ادامه دهید موفق باشید

Roya
مهمان
Roya

با سلام وخسته نباشى موبایل من وصل کردم به لب تاب دوستم در قسمت General قسمتi tunes WiFi sync وقتى ضربه زدم صفحه باز شد و اسم لب تاب دوستم امد سواد من اول در مورد sync مى خواستم بدانم دوم کارش جیست وایا ممکن هست از تماس هاى من وایمیل و غیره در لب تابش با خبر بشود ممنون هستم