توصیه های امنیتی برای رمز عبورقوی، nabegheha.com

۷ توصیه‌ی امنیتی در خصوص انتخاب رمز عبور

رمز عبور احتمالا بسیاری از شما نکات اولیه برای انتخاب و نگهداری از رمزهای عبور را می‌دانید . اما توصیه‌های زیر از زبان کارشناسان این حوزه، ( اسم رمز) می‌تواند به امنیت این کلیدهای مجازی شما بیفزاید

 

افراد می‌توانند با استفاده از نرم افزارهای هک، رمز عبور شما را حدس بزنند.پس باید رمز عبوری را انتخاب کنید،

تا امنیت و قدرت آن بالا باشد و نتوان براحتی توسط افراد و نرم افزارها پیدا شود.

۱- رمز عبور طولانی امن‌تر است.

«مارک برنِت» (Mark Burnet) نویسنده‌ی کتاب Perfect Passwords توصیه می‌کند . در کنار پیچیدگی رمز عبور تا می‌توانید به تعداد کاراکترهای آن بیفزایید. یک رمز عبور طولانی، باید حداقل ۱۲ تا ۱۵ کاراکتر داشته باشد. در واقع رمزهای عبور بلندتر که تنها از حروف کوچک -و نه اعداد و حروف بزرگ- ساخته شده باشند، به‌مراتب از یک رمز عبور کوتاه با حروف و کاراکترهای پیچیده، امن‌تر است. حداقل یک حرف بزرگ و یک حرف کوچک در رمز عبور خود داشته باشید. حروف بزرگ و کوچک نباید با یکدیگر گروهبندی شوند. ترکیب آنها با یکدیگر پیش‌بینی رمز عبور را سخت‌تر می‌کند.

۲- رمز عبور عجیب انتخاب کنید.

معنی این حرف این نیست که رمز عبوری مانند ‘11111111111111111’ انتخاب کنید. اگرچه رمز عبور طولانی بهتر است، اما قرار نیست چیزی مثل این انتخاب کنید. «مورگان اسلین» (Morgan Slain) مدیر SplashData است که هر ساله لیستی از بدترین رمزهای عبور سال را منتشر می‌کند. به گفته‌ی او با اینکه توصیه‌ی ما به همه انتخاب رمزهای عبور طولانی‌تر است، اما معنی آن استفاده از کاراکترهای تکراری و الگوهای ساده نیست. بلکه باید توجه داشت که می بایست از عبارات و کاراکترهایی استفاده کنیم که ترکیبی یکتا بسازند . رمزهایی که در عین پیچیدگی در خاطر شما می مانند!

۳- در انتخاب رمز عبور از کاراکترهای خاص به‌ درستی بهره ببرید.

در حال حاضر تقریبا همه‌ی سایت‌ها و سرویس‌ها اجازه‌ی انتخاب رمزهای عبور ترکیبی را به شما می‌دهند. این رمزها می‌توانند ترکیبی از حروف کوچک، بزرگ، اعداد و کاراکترهای خاص باشند. به گفته‌ی «لوری فیث کرانور» (Lorrie Faith Cranor) تکنولوژیست و استاد دانشگاه Carnegie Mellon، اغلب افراد حروف بزرگ را در ابتدای رمز عبور و کاراکترهای خاص یا اعداد را در انتهای آن قرار می‌دهند. اما بهتر است اعداد، نمادها و کاراکترهای خاص را به‌جای ابتدا یا انتهای پسورد، در بخش میانی رمز عبورتان بگنجانید. به گفته‌ی «کرانور»، اگر چیزی به‌وسیله‌ی تعداد زیادی از افراد رایج شود، قابل حدس‌تر خواهد بود. به هنگام انتخاب رمز عبور تا می‌توانید برخلاف جهت رود حرکت کرده و گزینه‌های خاص را انتخاب کنید.

pass_nabegheha

۴- یک ترکیب را در دو جا استفاده نکنید.

اگر شما در انتخاب رمز عبور از کاراکترهایی مثل $#@& استفاده می‌کنید، زمان شکستن آن برای یک هکر ممکن است به سال‌ها برسد. چنین رمز عبوری خوب است و درعین‌حال حفظ کردن آن هم مشکل است. اما مراقب باشید که در دام نیفتاده و از یک رمز عبور خوب مانند نمونه‌ی یاد شده، در چند سایت استفاده نکنید. «جو سیگریست» (Joe Siegrist) از اعضای ارشد سرویس مدیریت رمزهای عبور LastPass معتقد است اگر شما تنها یک اسم رمز خیلی قوی دارید و از آن در همه‌ی سایت‌ها استفاده می‌کنید، [متاسفانه] امنیت بالایی ندارید.در چنین شرایطی حتی اگر سایر حساب‌های کاربری شما هیچ مشکلی هم نداشته‌باشد به دلیل یکسان بودن کلمه‌ی عبورشان با وبسایت هک شده به راحتی در معرض خطر قرار خواهند گرفت، برای همین‌است که همیشه می‌شنویم نباید پسوردهای تکراری را برای حساب‌های کاربری مختلف استفاده کنیم.

۵- پسوردهای خود را در بازه‌های زمانی خیلی کوتاه تغییر ندهید.

تعویض رمزهای عبور با نمونه‌های تازه به‌صورت ماهانه توصیه نمی‌شود. اگر مدیر بخش IT یک شرکت هستید،کارمندان را نیز به انجام این کار مجبور نکنید. به گفته‌ی «برنِت» بهتر است ادمین‌هایی که سیاست‌های انتخاب اسم رمز را تعیین می‌کنند، به‌جای توصیه به تعویض ماهانه یا دوماهانه‌ی پسوردها، انتخاب نمونه‌های طولانی را به کارمندان توصیه کنند. علی رغم این که همواره توصیه می شود هرگاه که احساس کردید امکان فاش شدن کلمات عبور وجود دارد، آن ها را عوض کنید اما بسیاری از متخصصان امنیتی به‌ جای توصیه به تعویض ماهانه پسوردها، انتخاب نمونه‌ های طولانی را توصیه می کنند.

۶- ترس بیش‌از‌حد نتیجه‌ای ندارد.

اگر همه‌چیز را به‌درستی انجام دهید، ترس از امنیت اسم رمز بی‌اساس است. به یاد داشته باشید که همه برای نگهداری رمزهای عبورشان از ابزارهای امنیتی خاص استفاده نمی‌کنند. استفاده از ترکیب‌های امن برای ساخت اسم رمز به‌تنهایی امنیت را تامین می‌کند. به گفته‌ی «هرلی»، باید روایت‌هایی را که در مورد کشف پسوردهای معمول در یک ثانیه توسط هکرها می‌شود، فراموش کرد. چراکه سایت‌ها اجازه نمی‌دهند یک هکر میلیون‌ها بار رمز عبور شما یا سایر کاربران را برای کشف گزینه‌ی صحیح امتحان کند. در بدترین حالت ممکن است چند هزار تلاش امکان‌پذیر باشد که همان هم زمان زیادی می‌برد.

۷- یک لایه‌ی امنیتی به رمز عبور خود بیفزایید.

به گفته‌ی «نیل وین» (Neil Wynne) -تحلیل‌گر موسسه گارتنر که بر امنیت کسب‌‌و‎کارها نظارت دارد-  استفاده از ابزارهای شناسایی بیومتریک مانند سنسورهای تشخیص اثر انگشت و هم چنین ورود دو مرحله‌ ای به حساب های کاربری، امروزه بسیار توصیه می شود؛ زیرا که افزودن این لایه ها کمک شایانی به افزایش امنیت حساب‌ های کاربری می کند.

‌‌‌‌‌‌‌‌         ‌

 

یک ویدیو عالی هم در همین رابطه داریم که ، توصیه میکنم اون رو با دقت ببینید . اگر دنبال بهترین پکیج های آموزشی هستید ، به فروشگاه نابغه ها حتما سر بزنید . توی شبکه های اجتماعی نابغه ها  هم  عضو بشید. بعضی وقتا توی اینستاگرام ، یوتیوب ، آپارات ، لایو میذاریم ، توی لایو به حل مشکلات شما عزیزان و یا پرسش و پاسخ میپردازیم . ما دوست داریم به شما کمک کنیم. شما هم به ما کمک کنید و نابغه ها رو به دوستانتون معرفی کنید و به ما کلی انرژی بدید. بیشتر و بهتر از قبل ویدیو بسازیم .

 

 

شما چه ترفندهای دیگه ایی بلد هستید؟ کامنت کنید !!!

 avatar