چگونه تلفن همراه خود را صحیح شارژ کنیم؟

آیا از این‌که باتری تلفن همراه، شمارا یک روز کامل همراهی نمی‌کند، به ستوه آمده‌اید؟ بله بخشی از این مسأله می‌تواند با ضعف در ساختار سیستم‌عامل یا خود باتری باشد. اما خیلی از مواقع اشتباهات فاحش ما در نحوه شارژ، مسبب این قضیه است. اکثر ما اعتقاد داریم که شارژ مجدد باتری در هنگامی‌که هنوز ذخیره انرژی در آن وجود دارد ممکن به آن آسیب برساند. ما معمولاً صبر می‌کنیم تا تلفن همراه به مرز خاموش شدن رسیده و سپس اقدام به شارژ آن می‌کنیم. ولی این یکی از اشتباه‌ترین باورهای ممکن است!

در حقیقت بر پایه تحقیقی که سایت شرکت باتری‌سازی Cadex با نام Battery University انجام داده است، نشان می‌دهد که باتری‌های لیتیوم-آیون به ایجاد حالتی در آن‌ها که استرس نامیده می‌شود حساس هستند. استرس می‌تواند در درازمدت به قدرت نگهداشت انرژی در باتری‌ها آسیب جدی وارد نماید. اما اگر می‌خواهید باتری تلفن همراه خود را از شرایط استرس دور نگه‌دارید در ادامه با ما همراه باشید.

 

باتری خود را درحالی‌که پرشده از منبع برق جدا کنید

طبق آن چیزی که سایت باتری یونیورسیتی اذعان می‌کند، نگه‌داشته باتری متصل به برق، در هنگامی‌که شارژ کامل شده است، مانند زمانی که قبل از خواب آن را به شارژ می‌زنید، در طولانی‌مدت آسیب‌زننده است. زمانی که تلفن هوشمند شما به شارژ ۱۰۰ درصد می‌رسد، برای این‌که آن را در عدد ۱۰۰ نگه دارد شروع به شارژ به‌اصطلاح قطره‌چکانی می‌کند. این حالت باتری را در استرس و تنش نگه می‌دارد و سطح غلظت ماده شیمایی درونش را کم خواهد کرد. آن‌ها توصیه می‌کنند که به‌محض رسیدن به ۱۰۰ درصد باتری را از منبع جدا کنید. این کار مثل این است که بعد از یک تمرین سخت به عضلات استراحت دهید. ولی جدا نکردن آن یعنی درگیر بودن عضلات در تمرین بدون استراحت دادن به آن‌ها.

 

Lumia-950-XL-battery-life-1040x580-1024x571

 

باتری را صد در صد شارژ نکنید!

باتری‌های لیتیوم-آیون نیازی ندارند، تا صد در صد ظرفیت شارژ شوند. در حقیقت شارژ صد در صد برای آن‌ها خوب نیست، زیرا با رسیدن به صد در صد ظرفیت ذخیره‌سازی ولتاژ بالا به آن‌ها استرس وارد می‌کند و باعث می‌شود که نتوانند مدت‌زمان طولانی عمر کنند. این دقیقاً مخالف زمانی است که می‌خواهید تلفن هوشمند خود را در تمام‌روز پر نگه‌دارید. تنها کاری که باید بکنید این است که در طول روز و هر زمان که می‌توانید قدری آن را شارژ کنید. پس از شارژ صد در صد دوری‌کنید، البته حداقل زمان‌هایی که می‌توانید.

high-voltage

 

باتری تلفن همراه را هر زمان که می‌توانید به شارژ وصل کنید

مطمئن باشید که باتری تلفن هوشمند شما اگر به‌صورت متناوب و طی روز شارژ شود بسیار سالم‌تر خواهد ماند. طبق اظهارات باتری یونیورستی، شارژ مجدد باتری، زمانی که ۱۰ درصد از ذخیره خود را از دست داده است، بهترین حالت است. البته که این کار برای بسیاری از کاربران عملیاتی نیست. پس هر زمان که فرصت کردید باتری خود را شارژ کنید. بهترین حالت برای باتری این است که چند بار در طول روز به منبع برق وصل شده و مجدد قطع شود. این کار نه تنها تلفن هوشمند شمارا در طول روز با درصد بالای ذخیره انرژی حفظ می‌کند، بلکه آن را در بالاترین بازدهی ممکن نگه می‌دارد.

 

باتری را خنک نگه دارید

گرما دشمن اصلی باتری‌های لیتیوم-آیون است. بسیاری از تولیدکنندگان تلفن همراه توصیه می‌کنند که در هنگام شارژ کاور یا قاب پشتی دستگاه را جدا کرده تا از گرم شدن بیش آر حد آن جلوگیری به عمل بیاید. اگر مشاهده کردید که باتری شما در هنگام شارژ بیش‌ازحد داغ می‌شود، قاب پشتی یا کاور دستگاه را جدا کنید. همچنین مطمئن شوید که به‌هیچ‌عنوان به باتری شما ضربه وارد نمی‌شود.

giphy-downsized-large

 avatar