آپدیت جدید فلاتر نسخه 3.7

فلاتر نسخه 3.7، آخرین آپدیت فلاتر-نابغه‌ها

فلاتر که به وسیله زبان برنامه نویسی دارت نوشه شده به عنوان یک فریمورک متن باز شناخته می­شه و برای ساخت برنامه موبایل یا به عبارتی برنامه نویسی موبایل مناسب هست که در حال حاضر آپدیت نسخه 3.7 اون وارد بازار شده.

فریمورک فلاتر توی سال 2017 توسط شرکت گوگل معرفی شده و می­شه گفت که در مقایسه با سایر فریمورک‌­های ساخت اپلیکیشن و برنامه موبایل جوان و تازه کاره. اما با این حال کاربردها و عملکرد اون با توجه به اینکه با زبان برنامه نویسی دارت به عنوان یک زبان شیء‌گرا و چند منظوره نوشته شده به حدی چشمگیر هست که بسیاری از برنامه نویسان خواستار یادگیری و استفاده از اون باشن. درسته که برنامه نویسی دارت از آنچنان محبوبیتی که باید برخوردار نیست اما فریمورک فلاتر تونسته قابلیت­‌های زیادی از اون رو به نمایش عموم بگذاره.

خلاصه کلام این هست که با استفاده از فریمورک فلاتر می­تونین نسبت به ساخت برنامه موبایل در نسخه‌­های اندروید و iOS اقدام کنین. برای همین این مطلب به عنوان جدیدترین آموزش فلاتر در اختیار شما قرار می­گیره تا نسخه 3.7 فریمورک فلاتر معرفی بشه.

شاید لازم باشه در ابتدا بگیم که آپدیت ابزار و بهبودهای iOS، مهم­ترین فاکتورهای جدید نسخه 3.7 فریمورک فلاتر رو به خودشون اختصاص می­دن.

اینکه شروع سال 2023 مصادف شد با آپدیت جدید فلاتر، می­تونه برای برنامه نویسی موبایل یک چالش بزرگ به حساب بیاد. در حال حاضر برترین ویژگی جدیدترین آموزش فلاتر بهبود چهارچوب­های این فریمورک هست که با اضافه شدن ویژگی­های جدید به اون همراه بوده. توانایی ایجاد نوارهای منوی سفارشی، منوهای آبشاری، ابزارهایی برای پشتیبانی بهتر از ساخت بین الملل، ابزارهای رفع باگ یا اشکال زدایی جدید و.. از جمله این ویژگی­ها هستن که به افزایش کاربرد و عملکرد فریمورک فلاتر منجر شدن.

یکی دیگه از مهم­ترین تغییراتی که توی آپدیت جدید اعمال شده، اصلاح برخی ویژگی­‌هایی هست که نیاز به ارتقای سطح داشتن. انتخاب سراسری، رندر سریع­تر با ایمپلر، ابزار توسعه و.. هم می­تونن به عنوان آپشن‌­هایی تعریف بشن که توی آپدیت جدید بهبود پیدا کردن و اصلاح شدن. با این حساب فریمورک فلاتر با آپدیت جدید تونسته خیلی سروصدا کنه و عرصه برنامه نویسی موبایل رو دچار چالش کنه؛ اگر شما هم مشتاق هستین که راجع به ویژگی­‌های آپدیت 3.7 فلاتر اطلاعات کسب کنین، ادامه این مطلب رو از دست ندین.

آموزش کامل فریم ورک فلاتر

آموزش فریم‌ورک فلاتر

فلاتر که به وسیله زبان برنامه نویسی دارت نوشه شده به عنوان یک فریمورک متن باز شناخته می­شه و برای س...

مشاهده محصول

متریال 3 در نسخه جدید فلاتر، شاهد بهبودهای خیلی زیادی بوده، به منظور استفاده از ویژگی­‌های جدیدی که بر روی آپدیت جدید فلاتر اعمال شدن تنها باید useMaterials3 توی ویجت ThemeData فعال کنین. برای اینکه بتونین از پشتیبانی کامل M3 بهره ببرین باید تِم M3 رو داشته باشین.

MaterialApp(
 theme: ThemeData(
   useMaterial3: true,
  colorSchemeSeed: Colors.green,
 ),
 // …
);

بعد از اینکه تغییرات اولیه رو برای گرفتن پشتیبانی کامل انجام دادین وارد بخش منوها می­شین، در این مرحله می­تونین نوارهای منو و منوهای زمینه آبشاری رو روی فلاتر ایجاد کنین.برای macOS با استفاده از ویجت PlatformMenuBar یک نوار منو ایجاد کنین؛ البته نوارهای بومی پلتفرم که توسط macOS ارائه می­شن نوعی جایگزین فلاتر به شمار می­رن.

از ویژگی­‌های اساسی و مهم منوها در نسخه آپدیت شده اینه که منوهایی مثل MenuBar, MenuAnchor و MenuItemButton قابل تنظیم هستن، به این صورت که آیتم­‌های منو می­تونن به عنوان ویجت­‌های سفارشی تعریف بشن یا حتی امکان استفاده از ابزارک­‌های آیتم منو جدید یعنی MenuItemButton و  SubMenuButton وجود داره.

فلاتر نسخه 3.7، آخرین آپدیت فلاتر-نابغه‌ها

قبل از هر چیزی قابل توجهه که پیش نمایش در iOS موتور رندر Impeller جدید در کانال پایدار موجود هست.

با وجود اینکه بسیاری معتقد هستن که عملکرد Impeller با بیشتر برنامه­ها همراه با رندر Skia مطابقت داده می­شه و یا از اون فراتر می­ره، این انتظار وجود داره که Impeller بتونه در نسخه پایدار آینده به عنوان رندر پیش فرض در iOS تبدیل بشه. می­تونیم بگیم بازخوردهایی که در مورد Impeller توی GitHub ثبت می­شن، قابلیت این رو دارن که توی آپدیت بعدی تاثیر بذارن و عملکرد Impeller ارتقا بیشتری پیدا کنه. از اون جایی که ایمپلر در اندروید هنوز برای پیش نمایش آماده نیست، پشتیبانی اندروید در حال توسعه فعال هست. با این حساب اگر متوجه اشکالاتی مثل تفاوت­های بصری جزئی بین رندر Skia و Impeller هستین، با گزارش دادن توی گیت هاب می­تونین به بهبود نسخه بعدی کمک کنین.

اعتبار سنجی iOS

هنگامی که یک برنامه iOS به مرحله انتشار می­رسه، برای اینکه اطمینان لازم از آماده بودن برنامه به جهت ارسال به App Store حاصل بشه، فهرستی از تنظیمات برای بروزرسانی و آپدیت ایجاد می­شه. در ادامه دستور ساخت ipa flutter بعضی از تنظیمات رو تایید می­کنه و اطلاع رسانی می­کنه که آیا لازم هست که توی برنامه ارسال شده، تغییری ایجاد بشه یا نه.

iOS release validation-flutter 3.7- nabegheha

احتمالاً نمیدونستی!! بازی معروف Pubg و نرم افزار کاربردی Google Classroom با فلاتر ساخته شدن. وقتش نشده به فلاتر ایمان بیاری؟

pubg-flutter-3.7-nabegheha

در حالت کلی توی آپدیت جدید فریمورک فلاتر که برای برنامه نویسی موبایل هست، چندین ویژگی ابزار جدید و بهبودهای کلی وجود داره که فوق­العاده هستن، پیشنهاد می­کنیم حتما اون­ها رو امتحان کنین. توی این نسخه ابزار اشکال زدایی یا به عبارتی De Bugging برای DevTools Memory تحت بازنگری کامل قرار گرفته. در این حین سه ویژگی جدید Trace، Profile و Diff وجود داره که از همه ویژگی‌های اشکال زدایی حافظه که قبلا پشتیبانی می­­شد، پشتیبانی می­کنن و همچنین موارد بیشتری رو برای سهولت فرآیند دی باگینگ اضافه می­کنن. از جمله این ویژگی­های جدید می­تونیم به توانایی تجزیه و تحلیل حافظه فعلی برای برنامه بر اساس کلاس و نوع حافظه، بررسی مسیرهای کدی که حافظه رو برای مجموعه­ای از کلاس­ها در زمان اجرا تخصیص می­دن و عکس­های فوری حافظه متفاوت که به منظور درک مدیریت حافظه بین دو نقطه در زمان هست، اشاره کنیم.

تمامی این ویژگی­های حافظه جدید در docs.fluter.dev مستند شدن و شما می­تونین از این طریق پیگیر اطلاعات و جزئیات بیشتر باشین. البته ناگفته نمونه که صفحه انجام عملیات چند ویژگی قابل توجه داره که جدید هستن؛ یک برگه «تحلیل فریم» توس قسمت بالای صفحه وجود داره که عملکرد اطلاعاتی که برای فریم فلاتر انتخاب شده رو ارائه می­کنه. بالطبع تمامی اطلاعاتی که به اون­ها اشاره کردیم، تنها موارد برجسته هستن؛ در حالی که این نسخه شامل چندین رفع اشکال و بهبودهایی فراتر از مطالب بیان شده هست. به عنوان مثال برخی از رفع اشکال­های مهم و کاربردی برای Inspector، Profile Network و CPU اعمال شدن.

flutter 3.7 dev tools

آپدیت جدید فریمورک فلاتر برای شما این امکان رو فراهم می­کنه که منوهای زمینه سفارشی رو در هر نقطه از برنامه فلاتر ایجاد کنین. البته قابل ذکر هست که می­تونین از اون­ها برای سفارشی کردن منوهای زمینه داخلی استفاده کنین. مثلا برای اینکه منظور این تغییر رو راحت­تر درک کنین، این امکان وجود داره که یک دکمه ارسال ایمیل رو به نوار ابزار انتخاب متن پیش فرض اضافه کنین تا زمانی که یک کاربر آدرس ایمیلی یا کدی رو انتخاب کرد، برای اون نمایش داده بشه. در همین حال Context menu builder از جمله پارامترهایی هست که به ویجت­های موجود که به طور پیش فرض یک منوی زمینه رو نشون می­دن، مثل Text Field اضافه شده. با این حساب شما می­تونین هر ویجتی رو که می­خواین ازContext menu builder برگردونین، برای مثال اصلاح منوی زمینه پیش فرض سازگار با پلتفرم. البته خوبه اشاره کنیم که این ویژگی جدید خارج از انتخاب متن هم کار می­کنه. مثلا شما می­تونین یک ویجت تصویر ایجاد کنین که با کلیک راست یا فشار طولانی (کد) دکمه ذخیره رو نشون بده.

فلاتر نسخه 3.7، آخرین آپدیت فلاتر-نابغه‌ها

در نتیجه بهبود اسکرول در نسخه جدید، امکانات متعددی مثل نشان گذاری، اصلاح برای تعاملات صفحه لمسی، ویجت­‌های جدید مانند Scrollbars و DraggableScrollableSheet و مدیریت بهبود یافته برای انتخاب متن در زمینه­های پیمایشی ایجاد شدن. البته ناگفته نمونه که برنامه­‌های macOS در حال حاضر با افزودن فیزیک اسکرول جدید برای مطابقت با پلتفرم دسکتاپ، ماندگاری و وفاداری بیشتری رو تجربه می­کنن. همچنین ابزارک‌­های جدید AnimatedGrid و SliverAnimatedGrid هستن که آیتم‌­های اضافه شده یا حذف شده از یک لیست رو متحرک می­کنن.

فلاتر نسخه 3.7، آخرین آپدیت فلاتر-نابغه‌ها

در نسخه 3.7 فریمورک فلاتر که برای ساخت برنامه موبایل مورد استفاده قرار می­گیرد، پشتیبانی بین المللی به صورت کامل اصلاح شده است. به طوری که ابزار gen-|10n برای پشتیبانی بازنویسی شده و امکانات رفع خطاهای ترکیبی توصیفی و پیام­‌های پیچیده شامل جمع‌های تو در تو یا چندین انتخاب‌­ها و مکان‌­ها به اون افزوده شده.  

cover dart 344x408 1

آموزش برنامه نویسی دارت

فلاتر که به وسیله زبان برنامه نویسی دارت نوشه شده به عنوان یک فریمورک متن باز شناخته می­شه و برای س...

مشاهده محصول

همون ذره­ بینی که وقتی توی اندروید و آی او اس متنی انتخاب می­کنیم ظاهر می­شه حالا توی فلاتر هم کار می­کنه. البته این مورد خارج کادر برای برنامه­‌های دارای انتخاب متن فعال هست. در صورتی که می­خواین اون رو غیرفعال یا سفارشی کنین باید به ویژگی magnifier Configuration مراجعه کنین.

فلاتر نسخه 3.7، آخرین آپدیت فلاتر-نابغه‌ها -nabegheha.com

با توجه به اینکه اپل روی سوئیفت برای API های خودش تمرکز زیادی داره، خوبه که منابعی رو به منظور کمک به توسعه دهندگان پلاگین فلاتر در زمینه ایجاد افزونه‌­های جدید با سوئیفت توسعه بدیم. توی همین راستا افزونه Quick­-actions از Objective-C به Swift منتقل شده و می­تونه به عنوان نمایشی از بهترین شیوه­ها مورد استفاده قرار بگیره. منابع زیر برای توسعه دهندگان iOS پیشنهاد می­شن:

SwiftUI برای توسعه دهندگان فریمورک فلاتر
برنامه نویسی دارت برای توسعه دهنگان سوئیفت
Flutter concurrency برای توسعه دهندگان سوئیفت
افزودن فلاتر به برنامه موجود SwiftUI

می­تونیم بگیم که با شروع Xcode14، دیگه برای برنامه‌­های WatchOS و tvOS بیت کد لازم نیست و همچنین اپ استور دیگه ارسال­‌های بیت کد از Xcode14 رو نمی­پذیره. به همین صورت هست که پشتیبانی از بیت کد توی فریمورک فلاتر حذف شده و برنامه­‌های فلاتر به طور پیش فرض بیت کد رو فعال نمی­کنن و تحت هر شرایطی انتظار می­ره که این موضوع روی توسعه دهندگان تاثیری نداشته باشه. لازمه ذکر کنیم که اگر بیت کد رو به صورت دستی توی پروژه Xcode خودتون فعال کردین، به محض ارتقا پیدا کردن به Xcode14 اون رو غیر فعال کنین. برای انجام این کار باید به ios/Runner.xcworkspace مراجعه کنین و تنظیمات Enable Bitcode رو به No تغییر بدین.

در نهایت باید بگیم آپشن­‌ها و ویژگی­های اضافه شده به فریمورک فلاتر در نسخه 3.7 خیلی بیشتر از اون­چه هست که بیان شد. اما در حالت کلی ما سعی کردیم توی این مطلب به عنوان جدیدترین آموزش فلاتر به تمام کلیات و در پی اون به برخی جزئیات این بروزرسانی اشاره کنیم. اگر برنامه نویس دارت هستین و یا برنامه نویسی موبایل انجام می­دین نسخه آپدیت شده فریمورک فلاتر می­تونه برای شما خیلی پرکاربرد باشه.


حمایت از نابغه‌ها فراموش نشه! حتما کانال تلگرام، آپارات ، یوتیوب و همینطور اینستاگرام مارو دنبال کنید، تا از آخرین اخبار ویدئوهایی که گذاشتیم، مطلع بشید.

امتیاز شما به مقاله

4.3 / 5. 12

12 رای 4.3
4.3
(12)
قوانین ارسال دیدگاه متوجه شدم
 • توصیه میکنم قبل از ارسال کامنت این آموزش را مشاهده فرمایید.
 • برای ثبت نظر، حتما اسم و فامیل خود را به فارسی وارد کنید.
 • حتما ایمیل صحیح را وارد کنید تا در صورت بررسی کارشناسان، پاسخ برای شما ایمیل شود.
 • داخل متن کامنت کدهای برنامه نویسی قرار ندهید.
 • برای ارسال کدهای برنامه نویسی از این سایت استفاده کنید و فقط لینک را داخل کامنت بگذارید.
 • اگر اروری در برنامه‌ها دریافت کردید، متن ارور را در این سایت وارد کنید و بعد لینک را داخل کامنت بگذارید.
 • سارا
  سارا بهمن 11, 1401 سه‌شنبه

  خیلی عالی بود این پست. ممنونم از سایت خوبتون

  ( 6 )
  پاسخ به دیدگاه
 • mmdho3einprz
  mmdho3einprz بهمن 18, 1401 سه‌شنبه

  عالیه

  ( 0 )
  پاسخ به دیدگاه
 • روح الله اقبالی
  روح الله اقبالی اسفند 19, 1401 جمعه

  سپاس استاد لطفا درباره سئو و … درباره فلاتر برای سایت ساختن(UI/UX) هم مطلب بزارید .

  ( 0 )
  پاسخ به دیدگاه
+ ارسال دیدگاه به عنوان مهمان دیدگاه ارسال نمایید
خبرنامه نابغه‌ها

خبرنامه نابغه‌ها

دریافت جدیدترین‌ها با عضویت در خبرنامه

نابغه‌ها در شبکه‌های اجتماعی

با عضویت در شبکه‌های اجتماعی سریعتر از دیگران با خبر شوید